Minnesota Brownfields Members

Project Leaders

Info
The Opus Group
Stantec

Redevelopment Supporters

Info
Braun Intertec
Terracon Consultants

Remediation Partners

InfoName (Last, First)
American Engineering Testing 
Barr Engineering 
Bay West 
Bolander and Sons 
Burns & McDonnell 
Carlson McCain 
Frattalones 
Fredrickson & Byron 
Historical Information Gatherers 
Home Safety Solutions 
Hyde Development 
The Javelin Group 
KLJ Engineering 
Landmark Environmental 
Lathrop GPM 
Loucks 
Pace Analytical 
Ramboll Engineering 
SEH 
Stinson LLP 
Stoel Rives LLP 
Tankenoff Families Foundation 
Vieau Associates 
Vonco 
Winthrop & Weinstine 
WSB Engineering 
WSP Group 
Xcel Energy 

Non-Profit Organizations

InfoName (Last, First)
City of Minneapolis 
Condition Services 
Dakota County CDA 
Dakota County Water Resources 
Duluth ARDC 
Duluth Seaway Port Authority 
Hennepin County 
Metropolitan Council 
MN Department of Agriculture 
MN Dept of Employment and Economic Development (DEED) 
MN Dept of Transportation 
MN Pollution Control 
Port Authority of St. Paul 
Project Navigation 
Ramsey County Community & Economic Development 
Upper MN Valley Regional Development Commission 
Washington County Community Development Agency 

Individual Members

Info
Chris Anderson
Steven Banovetz
Rowdy Bindert
Jonathon Blaha
Mandy Bohnenblust
Thomas Braun
Erik Brenegan
Natalie Brown
Eric Bunge
Christine Carlson
Christopher Cerny
Rosita Clarke
Spencer Cronin
James Crowl
James Deluca
Robert Devolve
Eric Dott
Jessie Ebertz
Martha Faust
Jennifer Force
Amanda Guertin
Jennifer Haas
Jayme Hammond
Ross Hedlund
Victor Henao
Marlo Henry
Eric Hesse
Steve Heurung
Tom Higgins
Kevin Johnson
Paul Kammueller
Elizabeth Kluesner
David Knight
Mark Koplitz
Chuck Krueger
Rick Kubler
Ava Langston-Kenney
Ryan Lundgren
Richard Manser
Carla C. McDowell
Brendan McShane
Sara Nelson
Andrew Nichols
Mark Ostby
Bassou Ouglout
Kaitlin Ouverson
Kristin Prososki
Joseph Reinders
Chad Ronchetti
Rebecca Ryser
Mary Sands
Laura Scheid
Dan Schleck
Betsy Schmiesing
Shanna Schmitt
Brittney Schuller
David Schultz
Jeffrey Sepesi
Jacob Smokovitz, VIC Program
Catherine Stott
Emma Tschann
Mark Umholtz
Sherry Van Duyn
Stacy Van Patten
Charlie Vander Aarde
Michael Wardwell
Jessica Wilkening

Student Members

Info
Reina Balley
Erik Breitenbach
Raj Sam